company logo

Szukaj

Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 6.00 - 17.00

Adres:
Przedszkole Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi
16-400 Suwałki
ul. Putry 4b
tel. 87 567 15 54 - sekretariat


*Urszula Rutkowska - dyrektor

e-mail: dyrektor@p8.suwalki.eu

*Beata Kamińska – intendent

*Klaudia Buraczewska – pomoc administracyjna/referent

e-mail: sekretariat@p8.suwalki.eu

*Marta Wasilewska - prowadzenie strony internetowej

e-mail: strona.p8@gmail.com

 

 

 


Napisz do nas

Zapraszamy i czekamy na Was!

Sala Doświadczania Świata Drukuj

W naszym Przedszkolu powstała Sala Doświadczania Świata. Jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie wyposażone w różne urządzenia, stymulujące rozwój zmysłów. Dzięki terapii w takiej sali dzieci mają możliwość odbierania nowych, różnorodnych bodźców, wzbogacają doświadczenia w atmosferze pełnego relaksu. Sala Doświadczania Świata nawiązuje do prenatalnego środowiska życia człowieka i służy prowadzeniu terapii polisensorycznej.

Głównym celem jest doświadczanie świata zmysłami wzroku dotyku, słuchu i węchu oraz odprężenie, relaks i wyciszenie. Odbiorcami tego typu terapii są dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami. W tym roku szkolnym z Sali Doświadczania Świata w naszej placówce będzie korzystać 18 dzieci uczęszczających do grup integracyjnych, m.in.: niepełnosprawnych ruchowo, z autyzmem, niewidomych, niedowidzących, z upośledzeniem intelektualnym, niesłyszących, a także dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi oraz z innymi deficytami rozwojowymi.

Niepełnosprawne dziecko w Sali Doświadczania Świata posiada wolność wyboru tych bodźców, które są dla niego najprzyjemniejsze, na których chce się koncentrować. Motywacją ich wyborów nie są działania terapeutów, lecz elementy tworzące sale takie jak: emiter zapachów, prysznic świetlny, kolumna wodna, kula lustrzana i wiele innych urządzeń. Sala przeznaczona jest do stymulowania rozwoju niepełnosprawnych maluchów. Przebywanie w Sali Doświadczania Świata redukuje stres i napięcia nerwowe. Pobudzane zmysły to podstawa rozwoju każdego człowieka – dostarczają one informacji o otaczającym świecie, wpływają na proces uczenia się i poznawania. Bez ich aktywności rozwój człowieka jest niemożliwy.

Sala powstała dzięki wsparciu Fundacji BRE Banku, Rady Rodziców i firmie ‹Cezary Sokołowski „Układanie polbruku”›. Placówka na przystosowanie sali, remont i zakup urządzeń wydała w tym roku 13 tys. złotych. Sala Doświadczania Świata będzie systematycznie doposażana – zgodnie z potrzebami rozwojowymi niepełnosprawnych dzieci, uczęszczających do placówki. Elementy wyposażenia sali – specjalne urządzenia do stymulacji rozwoju dziecka to niezwykle kosztowana inwestycja, niemniej jednak efekty terapii są nieocenione. Dzięki pozyskanym w przyszłości funduszom możliwy będzie zakup tablicy świetlno-dźwiękowej, domku lustrzanego, wibropodestu, wyspy światłowodów i innych urządzeń pomagających dziecku w doświadczaniu świata zmysłami.

 


© 2008-2014 Przedszkole nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałach, Autor strony: Karol Grudziński