Wczesne dzieciństwo, wiek przedszkolny to niezwykle ważny czas w rozwoju dziecka. Dzieci poznają świat, gromadzą wiedzę, rozwijają i doskonalą swoje umiejętności.
Udział naszego przedszkola w Programie „Czytające Przedszkola” daje gwarancje lepszego, wszechstronnego rozwoju dzieci, wzbogacania ich mowy, nauki poprawnego i bogatego słownictwa oraz lepszego przygotowania do szkoły i do życia!
W ramach realizacji, promocji i wsparcia programu „Czytające Przedszkola”:
- Zorganizowaliśmy i otworzyliśmy Bibliotekę Przedszkolaka działającą w naszym Przedszkolu, wyposażoną w interesujący księgozbiór książeczek dla dzieci oraz literaturę pedagogiczną dla nauczycieli.
- Każdemu dziecku założona została karta biblioteczna i raz w tygodniu przedszkolaki wypożyczają książki do domu.
- W każdej grupie utworzono Kącik ciekawej książki.
- Wzbogacamy księgozbiór Biblioteki Przedszkolaka organizując akcje Książka do Przedszkola.
- Nauczycielki wszystkich grup przedszkolnych, chętnie włączają się do programu, poprzez codzienne, przynajmniej 20 minutowe czytanie dzieciom bajek, baśni oraz rozmowę na temat przeczytanej lektury, postępowania bohaterów, ich emocji, uczuć i postępowania.
- Założony został kącik informacyjny dla rodziców Wieści z przedszkolnej biblioteczki, promujący programy Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz zamieszczona została Złota Lista książek polecanych do czytania dzieciom.
- Zamieszczamy na stronie internetowej naszego przedszkola wszystkie wydarzenia oraz artykuły na temat walorów głośnego czytania dzieciom.
- Nawiązaliśmy współpracę z Biblioteką Publiczną – Oddział dla dzieci i uczestniczymy w spotkaniach czytelniczych i zajęciach bibliotecznych.
- Wyposażyliśmy Bibliotekę Przedszkolaka w Płytotekę – bajki do słuchania.
- Dwa razy w roku organizujemy Kiermasz Książki.
- Nawiązaliśmy ścisłą współpracę z wydawnictwami: EGMONT.
- Pozyskaliśmy do współpracy rodziców, babcie i dziadków naszych przedszkolaków.
- Gościmy w naszym przedszkolu zaproszone grupy teatralne z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 7, a także zawodowych aktorów Studia Małych Form Teatralnych ART – RE z Krakowa.
- W ramach zajęć programowych bawimy się w teatr zapoznając dzieci z wybranymi pozycjami literatury dziecięcej.
- Rozwijamy talenty plastyczne poprzez organizowanie konkursów plastycznych na temat poznanej literatury dziecięcej.
- Corocznie bierzemy udział w Gali Teatrów Przedszkolnych, konkursach recytatorskich i plastycznych na terenie miasta, kraju, a także w konkursach międzynarodowych.
- Uczestniczymy w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom zapraszając do wspólnego czytania przedstawicieli różnych środowisk, rodziców, babcie i dziadków.
- Angażujemy rodziców do aktywnego udziału w zajęciach i programach – przedstawienia mini teatralne w wykonaniu rodziców np. inscenizacja wiersza J. Brzechwy Na straganie.
- W ramach programu organizujemy Dzień Pluszowego Misia – zapoznajemy dzieci z literaturą dziecięcą (Miś Paddington, Miś Uszatek, seria książek o Kubusiu Puchatku, Miś Remiś, Mój brat niedźwiedź...).
- Rodzice należący do Klubu Czytających Rodzin chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w głośnym czytaniu dzieciom.
- Inicjujemy psychoedukację rodziców – rozdawanie ulotek, prezentowanie referatów na zebraniach grupowych, włącznie rodziców do wspólnego czytania literatury dziecięcej podczas zajęć.
|